Motorda Kullanılan Sensörler

07.07.2020
7.086
A+
A-
Motorda Kullanılan Sensörler

Motorda kullanılan sensörler

Günümüz araç elektroniğinde aracın ve motorun çalışma değerlerini kontrol eden ve bu değerleri motor beynine bildirerek aracın parçalarının çalışmalarını düzenleyen elektronik kontrol elemanlarına sensörler denir? Sensörler otomobillerin küçük ama büyük işler yapan parçalarıdır. İşte bunlardan bazılarını motor dersi farkıyla sizlere sunuyoruz…

Evap Purge Control Solenoid Valve nedir?

Depodaki buharlaşan benzini sıvı hale getirerek tekrar depoya gönderen sistemi kontrol eden sensördür.

MAF Sensoru (Hava Akış Sensörü)

Maf sensörü hava filtresinden hemen sonra bulunur. Çekilen havanın miktarını ölçer ve Map sensörü gibi ECU ya bilgi gönderir. ECU’da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. Extradan hava sıcaklığınıda ölçmektedir.

Knock Sensör (Vuruntu Sensörü) Nedir ?

Vuruntu istenmeyen şekilde yanma sonucu olusur.Vuruntu sensörü volt ile çalışır ve vuruntu hissettigi anda motoru direk safe moda geçirir.

Throttle Position sensors (TPS Sensor) Gaz Kelebeği Konum Sensörü

Gaz kelebek sensörünün amacı: gaz kelebeğin ne kadar açık olduğunu ECU ya voltaj şeklinde vermesidir. Bunun sayesinde Gaz kelebeği düzeltmelerini ECU kolaylıkla yapabilir. Bazı map ve maf olmadan single throttle olarak yapılan otomobillerde (genelde Yarış amaçlı) Tps Map’ın görevini görebilir.

İdle Air Control Valve (IAC Valve) Rölanti Düzenleme Valfi

Rölanti regülatörü motor sabah çalıştığında ve seyir halindeyken dururken kelebek tamamen kapandığında rölantide durmasını düzenlemekte görevlidir.

Crankshaft Position  (CKP Sensor) Krank Mili Konum Sensoru

Krank mili konum sensörü kran milinin açısını belirler. Verdiği bilgiler doğrultusunda ateşleme ve püskürtme zamanları için ECU’ya bilgiler verir.

Camshaft Position Sensor (TDC Sensor) Kam Mili Konum Sensörü

Kam mili konum sensörü TDC sensör olarakta geçer. Camshaft Position sensör otomobil çalışmaya başlamadan Cranking (marş) esnasında önce ateşleme sırasının düzgün olması için ECU’ya veriler gönderir.

Manifold Absolute Pressure (MAP Sensor) Manifold Basınç Sensörü

Bu sensör manifold basıncının miktarına göre ECU’ya bilgiler göndermektedir. Ve Ecu’da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. MAF sensörü Manifolt üstünde bulunur.Yada 1 hortum ile manifold’dan vacum alınıp bir yere monte edilir.

Coil On PLug (COP)

Tek Tek bobinli ateşleme , bobinli ateşleme ,Buji pipolarının üstünde bobinlere sahip arabalar vardır. Her bujinin 1 bobine sahip olduğu arabalarda bu tip arabalarada coil on plug arabalar denir. bu tip arabalarda buji kablosu bulunmaz.

Air İntake Temperature  (AIT

Hava sıcaklık sensörü motor içerisine çekilen/basılan havanın sıcaklığını ölçer. Böylelikle ECU ya havanın sıcaklığına göre düzeltmeleri yapmasında yardımcı olur.

 Engine Coolant Temp (ECT)

Motor Su sıcaklığı ve Motor suyu sıcaklığını ölçer Akabinde ECU ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardım eder Özellikle soğukken çalışmada.

Barometric Pressure sensor (BARO Sensor)

Adından da anlaşılacağı  üzere barometrik basınç sensörü Atmosferik basıncı ölçer ve ECU’nun ona göre benzin avans düzeltmelerinde bulunmasına yardımcı olur

VAFC Super Air Flow Converter; Vtec Air Flow Converter

Map olan yada Maf olan arabalarda Map yada Maf a bağlanarak orijinal gelen değerleri değiştirerek benzini kısıp açmaya (belirli bir limitte çok değil) yarıyor. Kesinlikle avansa müdahale etmiyor. Dolaylı yoldan da MAF’ı kıstığında yada açtığında  avansıyla biraz oynamış oluyoruz. Bunun yurt dışında adı da AFC hacks tir.

Youtube Kanalımıza Abone Olmak İçin Tıklayınız