Araç Manifoldu Kontrol ve Bakım

20.12.2021
2.073
A+
A-
Araç Manifoldu Kontrol ve Bakım

A- ARAÇ VE GEREÇLER

1- Motor   2- El aletleri ve takımlar    3- Caraskal      4- Yağ Boşaltma Tankı    5-Motor Yağı        

Kazanım: Volanınn kontrolünü ve değişimini yapar.

Dosyayı indirmek için tıklayın

B- İŞLEM BASAMAKLARI

1- İlk olarak aracın motorunu sehpaya al. Bunun için aracın yağını ve suyunu boşalt. Motorun soğumasını bekle. Motor sıcakken yapılacak işlemler hem ciltte yanıklara sebep olur, hem de motor parçalarının eğilmesine, çatlamasına ve kırılmasına sebep olur.

Aracın Lifte Alınması

2- Motorun soğuma işlemi bittikten sonra, aracı lifte al.

Lifte almadan önce mutlaka liftte belirtilen kullanım talimatlarını oku. Aracı lifte uygun şekilde getir. Lift merkezi ile aracın merkezini hizala. Doğru hizalama yapılmaması aracın devrilmesine sebep olabilir.

3- Lift ayaklarını aracın şase karoserine ya da marşpiyel kısmına oturacak şekilde ayarla. Lift destekleri aynı olacak şekilde ayarla. Destekler aynı seviyede olmaz ise araç devrilebilir.

4- Diğer üç ayağı da şekildeki konuma göre ayarla.

5- Lift anahtarını ve butonunu kaldırma işlemine uygun pozisyona getir.

Aracı yüklü kaldırma. Liftin taşıma kapasitesine göre araç kaldır. Kaldırılmış aracı hareket ettirme. Aracın sökülmesi ve takılmasında ağırlık merkezi değişeceğinden dikkatli ol devrilebilir. Aracı kapıları açık bir şekilde kaldırma.

Yağ Boşaltma İşlemi

6- Yağ tapasının yerini tespit et.

7- Yağ tapasını yıldız anahtar kullanarak sök.

Uygun pozisyonda ve doğru anahtar kullanılmaması iş kazalarını beraberinde getirir.

8- Yağ tapasını sökerken mutlaka altında yağ tankı olmasına dikkat et.

9- Yağ tapasını gevşettikten sonra dikkatlice sök. Aniden yağ çıkışı meydana geleceği için yağı kontrollü bir şekilde tanka boşalt. Yağ sızıp boşalana kadar bekle. Yağın boşaldığından emin olduktan sonra tapayı tekrar yerine tak.

Motor Suyu Boşaltma İşlemi

10- Motor suyunu boşalt. Bunun için radyatör üzerinde motor suyu boşaltma tapasının yerini tespit et. Motor suyu sıcakken boşaltılmaz. Cilde zarar verebilir. Sökülen parçanın eğilmesine sebep olur.

11- Motor suyunun boşaltılmasını kontrollü bir şekilde uygun bir kaba yap.

12- Motoru sehpaya alıp bağlantılarını yaparak, şekilde görüldüğü gibi uygun pozisyonda sabitle. Caraskal kullanımında yükün altında durma ve yükü dengeli taşı. Kullanılan halatın emniyet katsayısına uygun yük taşı. Yıpranmış halat kullanma. Bu işlemlere dikkat etmezsen yük düşüp yaralanmaya neden olabilir. Caraskal kanca mandalının kapalı olmasına dikkat et. Kancanın mandalı arızalı ise kancayı değiştir. Bu işlemlere dikkat etmezsen yük düşüp yaralanmaya neden olabilir.

Manifold Sökme İşlemleri

13- Motor üzerinde emme manifoldunun yerini tespit et. Manifoldu sökebilmek için önce hava filtresi kazanını sök. Sonra manifold üzerinde bulunan diğer parçaları sök. Emme manifoldunu araç üzerinde tespit et.

14- Kazanın sehpaya bağlı olan cıvatasını açık ağız ve lokmayı beraber kullanarak sök. Somunun biri tutulurken diğeri çevrilir. Uygun pozisyonda ve doğru anahtar kullan. Güç almak için ilave uzatma parçası takma yaralanmaya sebep olabilir.

15- Kazanın emme borusuyla bağlantılı olan kelepçesini sök. Hava filtre kazanını yerinden al ve sehpaya koy.

16- Hava filtresi kazanının üst kapağını uygun tornavida kullanarak sök.

Sökme işlemini vida sökme talimatına bakarak yap. Tornavidayı 90° dik tut.

17- Filtreyi kazanın içinden çıkar.

Hava filtresindeki tozların solunması zarar verebilir. Toz maskesi kullan. Filtrenin değişmesi gerekiyorsa yenisi ile değiştir. Hava filtresi gibi atıkları özel atık bidonlarına at. Bu atıklar yanıcı olduğu için açık alev ile yaklaşma.

18- Genel gözle kontrolünü yap. Değişim kilometresi dolmadıysa hava ile temizle. Basınçlı havayı kullanırken dikkat et. Belli bir mesafede tut. Vücuda teması zarar verebilir.

19- Emme manifoldunun plastik borulu parçasını cırcır ve lokma kullanarak sök.

Cırcırın sesini duyduktan sonra sıkma işlemi yapma. Cıvata, somun ya da yuvasının dişleri zarar görebilir.

20- Emme manifoldunun kısa kol ve torks vida ucu kullanarak sök.

21- Emme manifoldunun sökme işlemini yaptıktan sonra kontrollerine geç. Emme manifold contasının kontrolünü yap. Yüzeyde çizilme, çatlaklık ve ezilme, kısacası deforme olma durumu söz konusu ise yenisi ile değiştir.

22- Emme manifoldu yüzeyinin eğiklik kontrolünü, mastar ve sentil kullanarak yap. Şekilde görüldüğü gibi mastarı manifold yüzeyine dik gelecek şekilde koy. Manifold ile mastar arasına, araç kataloğunda belirtilen değerde değerde sentili yerleştirerek eğiklik kontrolünü yap. Eğiklik taşlanıp düzeltilemeyecek kadar fazla ise yenisi ile değiştir.

23- Emme manifoldu cıvata deliklerini ve saplamaların dişlerini kontrol et. Dişler deforme olmuş ise yuvaya uygun çapta kılavuz çek. Emme manifoldu plastik borulu kısmının yüzeyinin kontrolünü yap. Yüzeyde deformasyon söz konusu ise yenisi ile değiştir.

24- Emme manifoldu kontrolleri bittikten sonra, egzoz manifoldunu araçtan sök. İlk olarak araç üzerinde egzoz manifoldunun yerini tespit et.

Egzoz manifoldunun yüzeyi sıcak olabilir dikkat et. Sıcakken işlem yapma.

25- Oksijen lamda sensörü soketini sök.

Burada soket sökerken şunlara dikkat edilmelidir. Soketleri ayırmak için dışarı doğru çektirmeden önce kilitlerinden kurtar. Soketin kendisinden çek, kablolardan değil. Soketleri geri takarken, soketin kilitlendiğini belirten ‘klik’ sesini duy.

26- Egzoz manifoldunun koruma sacını cırcır, uzatma kolu ve lokma kullanarak sök.

Kolay ulaşım için uzatma kolu kullan. Uzatma kolu yeterli olmazsa çarpma sonucu yaralanmalar olabilir.

27- Egzoz manifoldu üzerindeki oksijen lamda sensörünü açık ağız anahtar ile sök.

Sökme ve takma işleminde el aletini çekerek kullan. Yer darlığından dolayı el aleti çekilemiyorsa el aletini avucunuzun içiyle it. El aleti çapının cıvata veya somuna uygun olmasına dikkat et.

28- Egzoz borusu bağlantı somunlarını, manifold üzerinden şekilde görüldüğü gibi uzatma kol yardımı ve uygun lokma ile sök.

29- Egzoz manifoldunun somunlarını sök.

Kolay ulaşım için uzatma kolu kullan. Uzatma kolu yeterli olmazsa çarpma sonucu yaralanmalar olabilir.

30- Egzoz manifoldunun sökme işlemini yaptıktan sonra kontrollerine geç.

Egzoz manifold contasının kontrolünü yap.

Yüzeyde çizilme, çatlaklık ve ezilme kısacası deforme olma durumu söz konusu ise contayı yenisi ile değiştir.

31- Emme manifoldu yüzeyinin eğiklik kontrolünü, mastar ve sentil kullanarak yap.

Şekilde görüldüğü gibi mastarı manifold yüzeyine dik gelecek şekilde koy. Manifold ile mastar arasına, araç kataloğunda belirtilen değerde sentil yerleştirerek eğiklik kontrolünü yap. Eğiklik taşlanıp düzeltilemeyecek kadar fazla ise manifoldu yenisi ile değiştir.

32- Egzoz manifoldu cıvata saplamalarının ve deliklerinin dişlerini kontrol et. Dişlerde deforme söz konusu ise uygun çapta pafta çek ve kılavuz aç.

33- Emme ve egzoz manifoldunun kontrolleri bittikten sonra iş sağlığı ve güvenliğine dikkat ederek montajını yap.

34- Motorun araca montajını bağlantı kulaklarından yap. Burada motorun araca olan bağlantılarının doğru olduğunu kontrol et.

Aracın yağını ve suyunu tamamla.

35- Aracın kataloğunda belirtilen özellikteki yağı araca koy. Yine katalogda belirtilen miktar kadar motora yağ ilave et. İlk olarak motor yağ kapağını sök.

36- Yağı dikkatlice ve yeterli miktarda araca koy.

Motorun çevresine ve yere dökülen yağları üstüpü ile temizle. Yağlı üstüpüleri uygun yerde muhafaza edilen atık bidonlarına at. Çevre kirlenir kaygan zemin iş kazalarını beraberinde getirir.

37- Yağ boşaltma işlemini bitir. Yağ sızıp karter‘e ulaşana kadar belli bir süre bekle. Yağ çubuğunu çekerek kontrolünü yap. Yağ seviyesini dikkatlice kontrol et. Yeterli değil ise tekrar yağ ilave et.

38- Motora, soğutma suyu genleşme kabından, uygun miktarda antifriz ilave edilmiş su doldur. Genleşme kabındaki maksimum ve minimum seviyelerini belirten çizgilere dikkat ederek su ilave işlemini tamamla.

39- Aracı çalıştır ve gösterge tablasına bakarak, yağ lambasını ve hararet göstergesini gözlemle. Yağ lambasının sönmesi gerekir. Sönmez ise yeterli yağ olmadığını gösterir. Hararet göstergesinde de su sıcaklığını gözle ve araç kataloğuna bakarak karşılaştır.

40- Yaptığınız işlemi öğretmeninize kontrol ettiriniz.

Youtube kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Dosyayı sağ alt tam ekran tuşuna basarak indirme işlemi yapabilirsiniz.