EGR Valf Sorunları

02.02.2020
3.659
A+
A-
EGR Valf Sorunları

egr motorda neredeEgzoz resirkülasyon (EGR) sistemi, yanma sıcaklığını düşürmek için az miktarda egzoz gazını motor girişine geri yönlendirir. EGR valfi (Bkz; EGR valfi), bu sistemin ana bileşenidir. Egzoz gazlarının egzoz manifoldundan emme manifolduna akışını kontrol eder. Bazı otomobillerde, bir EGR valfı vakum ile kontrol edilir. Çoğu modern otomobilde, EGR valfı yerleşik bir elektrikli adım motoru ile çalıştırılır.

Bir adım motoru, EGR valfini küçük adımlarla kademeli olarak açabilir veya kapatabilir. Elektronik kontrol ünitesi (ECU), EGR valfinin açıklığını kontrol eder. EGR valfi normalde kapalıdır. Motor soğuk, rölantide veya ani hızlanmalarda kapalıdır. Sabit seyir sırasında EGR akışı maksimumdadır. EGR sistemdeki egzoz gazı akışı birkaç sensör tarafından izlenir. EGR akışı beklenenden fazla veya azsa, Elektronik kontrol ünitesi (ECU), motor arıza lambasını yakar. EGR sisteminin  nasıl çalıştığını daha önceki yazımız da okuyabilirsiniz.

EGR valfi ile ilgili en yaygın sorun, valf üzerinde karbon birikintisi sonucu o bölgenin kurumlanmaya neden olmasıdır (aşağıdaki fotoğrafa bakın).

kurumlanmış egr valfi

En kötü durumlarda, bir EGR valfi ve EGR kanalları tamamen tıkanabilir. Valfi açık kalmış bir EGR de belirti olarak rölantide dengesiz motor çalışmasını görebilirsiniz. EGR sistemi tıkanırsa veya vana kapalı kalırsa, yanma sıcaklığı artar. Motor yük altındayken veya araç daha yüksek hızlarda iken vuruntu  gibi problemleri görebilirsiniz
Dizel motorda, kirli bir EGR valfi siyah dumanın nedenlerinden biridir. Her iki durumda da Motor ikaz lambası yanabilir.

EGR valfı ile ilgili Motor arıza kodlarını kontrol edin

Araçlar da kontrol edildiği zaman EGR valfi ile alakalı en sık karşılaşılan motor arıza kodlarını aşağıda veriyorum. Bu kodlar ile ilgili daha sonra çeşitli makaleler yayınlayacağım. Lütfen takipte kalın. Şimdi kodlar ve anlamlarına bakalım;

P0401 – Egzoz Gazı Devridaim Akışı Yetersiz: Bu kod genellikle, karbon birikmesi, sıkışmış kapalı EGR valfi veya başka nedenlerden dolayı yeterli EGR akışının olmadığı anlamına gelir.

P0400 – Egzoz Gazı Devridaim Akışı: Silindire giren egzoz gazı miktarının yetersiz veya var olmadığını tespit ederse, bu kod belirir.

P0402 – Egzoz Gazı Devridaim Akışı Aşırı:  Bu kod aşırı miktarda egzoz gazı akışı olduğunda yanar.

P0403 – Egzoz Gazı Devridaim Devresi Arızası: EGR valfı devresindeki elektrik sorunlarını tanımlar

P0404 – Egzoz Gazı Devridaim Devresi Menzili / Performansı: EGR valfı devresindeki elektrik sorunlarını tanımlar.

P0403 – P0408 kodları: Kablolama ile ilgili elektrik problemleri, sıcaklık sensörü veya EGR kontrol solenoidi ile ilgili problemlerin yanı sıra EGR valfi içindeki arızalı bir sensörden kaynaklanabilir. Vuruntu sensörü ile ilgili sorun kodları bile (örneğin P0325 – Vuruntu Sensörü Devresi Arızası) tıkanmış bir EGR valfi kaynaklı olabilir.

EGR valfi testi

vakum ile egr valfi kontrolüVakum kontrollü bir EGR valfi, elde tutulan bir vakum pompasıyla kolayca test edilebilir. EGR valfi açılırsa ve vakum bir dakikadan fazla tutulursa, EGR valfı çalışıyordur. EGR valfi içindeki vakum diyaframı sızdırıyorsa, vakum düşecektir. Vakum bırakıldıktan sonra valf tamamen kapanmalıdır. Vakum hatları ve kontrol solenoidi de test edilmelidir. Eski Toyota araçlarında, örneğin, başarısız bir EGR kontrol solenoidi (VSV) P0401 koduna neden olabilir. VSV’nin değiştirilmesi çok daha ucuz bir onarımdır.

elektrik kontrollü egr valfiBirçok günümüz araçları, elektrik kontrollü bir EGR valfi ile donatılmıştır. Bu tip valflerin arızasını test aleti olmadan test etmek zordur. Yetkili servisler, motor rölantide çalışırken elektrik kontrollü bir EGR valfini test eder. EGR valfinin bir test cihazı ile açılması, rölantinin dengesiz olmasına neden olmalıdır. Bu araçta motor stop edebilir de. Valfi bir test cihazı ile tamamen kapatmak, motoru sabit rölanti devrine döndürmelidir.
Dizel motorda, motor çalışırken EGR valfinin birtest cihazı ile veya vakum pompası ile açmak ve kapatmak, kütle hava akış sensörü değerlerinde değişikliğe neden olmalıdır . Değişiklik yoksa, EGR valfi büyük olasılıkla sıkışmış veya tıkanmıştır.
Bir multimetre kullanarak EGR valfi söketi arasındaki direnci kontrol etmek veya çalışıp çalışmadığını görmek için EGR valfini 12V güç kaynağından beslemek gerekir. Test yönünü fabrika servis kılavuzunda bulabilirsiniz.

Çoğu zaman, bir EGR valfi test sırasında çalışabilir, ancak aralıklı olarak kurumdan dolayı sıkışabilir. EGR valfinin sıkışmasından veya karbon biriktiğinden şüphe duyulduğunda, genellikle yeni bir conta ile değiştirilir. EGR valfi her çıkarıldığında, EGR kanallarının karbon birikip birikmediğini kontrol etmek gerekir.

Tıkalı bir EGR valfini temizleyebilir misiniz?

Bir EGR valfini temizlemek için çıkarılması gerekir. Bazı arabalarda çıkartmak kolayken, bazılarında ise çok iş ve zaman gerektirir. Deneyimlerimize göre, EGR valfini temizlemek daha geçici bir çözümdür. Ayrıca, satış sonrası parçalar çok pahalı değil. Uygun fiyatlar ile yeni bir conta ile birlikte bir EGR valfi satın alabilirsiniz. Eski bir EGR valfı contası da hasar görebilir. Bu göz önüne alındığında, EGR valfini ve contasını temizlemek yerine değiştirmenizi öneririz.