Fren Pedal Müşürü

19.01.2020
4.728
A+
A-
Fren Pedal Müşürü

Fren pedal müşürü, fren pedalı mekanizmasına bağlı küçük bir anahtardır. Küçük boyutuna rağmen, Fren pedal müşürü günümüz otomobillerinde önemli bir rol oynar. Fren pedal müşürü, Anti Blokaj Frenler (ABS) ve Araç Denge Kontrolü Sistemi (ESP) gibi sistemleri de kontrol ettiğinden bu sistemleriniz araç da doğru çalışmayabilir. Bu durum da sürüş emniyetinizi bozar.

Fren pedal müşürünün aracınız da iki ana görevi vardır . İlkini söyleyecek olursak, sürücü fren pedalına bastığında arka stoplarda bulunan fren lambalarını (kırmızı lambalar) yakar. İkincisi, elektronik kontrol ünitesi (ECU)’ne frenlerin uygulandığına dair sinyal gönderir. Arızalı bir Fren pedal müşürüne sahip bir araç sürmek için güvensizdir. Sizin ve trafiğin durumunu tehlikeye sokar.

Çoğu otomobiller de, fren pedal müşürü, fren pedalının hemen üstüne monte edilmiştir. Bu müşürün için de, tek veya çift yönlü bir elektrik anahtarı vardır. Arızalı bir fren pedal müşürünün en yaygın belirtisi, fren ikaz lambaların sürekli yanmaması veya açık kalmasıdır.

Fren pedal müşürü nasıl çalışır

Aşağıdaki resim VW araçları eğitim pdf lerinden alınmış ve düzenlenmiştir. Bu resim de de görüldüğün gibi klasik bir anahtar çalışma mantığı vardır. Çalışma sistemi için resmi inceleyiniz.

Fren lambası anahtarı sorunları

Arızalı bir fren pedal müşürü birçok soruna neden olabilir. Bunları sırası ile sayacak olursak;

  • Fren lambaları çalışmaz
  • Şanzuman vites kolu “Park” konumundan çıkmaz
  • Acil durum destek frenlerini çalıştırmak.
  • Start-Stop marş sistemine sahip araçlarda, hatalı bir fren lambası şalteri aracın çalışmamasına neden olabilir.

Genellikle, bir fren pedal müşürü iç anahtarı yapışabilir ve aralıklı olarak çalışabilir. Bu, Motor ikaz lambasının yanmasına veya ABS sistemi uyarı ışığının yanmasına neden olabilir.

Bazı durumlarda da, fren ikaz lambaları fren pedalına basmadan sürekli yanabilir veya rastgele de yanabilir.

Fren lambası şalteri testi

Bir fren lambası anahtarı, araçtan sökülmeden önce bir multimetre ile test edilebilir. Bazı araçlarda, test prosedürü, fren pedalına basıldığında ve bırakıldığında fren pedal müşürü söketindeki voltajın test edilmesini içerir.

Diğer araçlarda servis kataloğunda, pedal basılı ve serbest bırakılmış durumdayken anahtarın sürekliliğini test etmenizi önerir. Fren pedal müşüründe voltaj yoksa, sigortası da yanmış olabilir.

Bazı otomobillerde, bir fren pedal müşürü içinde bir çift şalter olabilir. Bu durum da her ikisinin de test edilmesi gerekecektir. Doğru işlem yapmak için aracınızın servis kataloğuna bakmanızı öneririm.

Fren lambası anahtarının değiştirilmesi

Fren pedal müşürüBu parçayı en son kendi aracımda değiştirdiğim de 40 TL parça parası ödemiştim. İşçilik dahil 70 TL ye filan mal olmuştu. Günümüzde bunun iki katı kadar olabilir.

Çoğu günümüz otomobillerin de, fren pedal müşürünü söküp takmak için özel bir işlem gerektirebilir, eğer kendiniz yapacaksanız iyi incelemenizi tavsiye ederim. Doğru takılmazsa, müşür çalışmaz ve hatta zarar görebilir. Bazı araçlarda, fren pedalı ile müşür arasındaki boşluk da ayarlanabilir buna da dikkat etmeniz de fayda vardır.

Fren pedal müşürünü kendiniz değiştirmeyi planlıyorsanız, aracınız için doğru değiştirme şeklini google dan arayarak ta bulabilirsiniz. Forum siteleri ve araç teknik katalogları işinizi görecektir.