Hava Akış Sensörü

01.01.2020
7.737
A+
A-
Hava Akış Sensörü

Hava Debimetresi başka bir isimle hava akış sensörü… Hava akış sensörü (MAF) motor içerisine alınan emme hava miktarını tespit ederek motor beyni olan ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) ya bir sinyal gönderir. ECU da gelen bu sinyali dikkate alarak enjektörlerin püskürtme süresi ve yakıt basınç miktarını belirlediği için motorda önemli bir komponent olarak göze çarpar.

Peki Hava Debimetresi (MAF) sensörü nasıl çalışır.

MAF sensörü genellikle emme manifoldu kanalında hava filtresine yakın bir yere konumlanmış olabilir. Bazı motorlarda da değişik yerlerde konumlanmış da görebilirsiniz.  Motora alınan hava MAF braketi içinde yer alan ve tahmini olarak 120 Santigrat dereceye kadar ECU tarafından gönderilen akım ile ısıtılmış film direnç içerisinden geçer. Film direnç içerisinden geçerken, kendi ısısı ile bu film direnci soğutur. Bu soğuma esnasında ECU film direncin sıcaklığını sabit tutmak ister ve soğuyan bu film dirence daha fazla akım göndererek sıcaklığının yükselmesini sağlamaya çalışır.

Motorda devir arttıkça film dirençten geçen hava miktarı da artacaktır ve daha fazla soğuma meydana çıkacaktır. Bu esnada ECU’dan MAF sensörüne gönderilen akım da artacaktır.  Bu sayede içerisinden geçen havanın miktarıyla, direnci ısıtmak için gönderilen akımın değişiminden, motora alınan havanın kütlesel miktarı hesaplanmış olur. Debimetre motora giren hava hacmini değil havanın kütlesini ölçer.

Hava Akış Debimetresi arızalandığında gösterge panelinde motor ikaz lambasını yakacaktır. Ayrıca aşağıdaki arızaları da motorunuz da gözlemleyebilirsiniz.

  • Motor rölanti devrinde dalgalanma (düzensiz rölanti)
  • Motorun hızlanmada kesiklik yapması, zayıf hızlanma
  • Motorun zor çalışması
  • Bazı motorlar da motorun direk stop etmesine de sebep olabilir.

Motorun zengin karışımla çalışmasına (yakıt artar, katalitik konvertör tıkanabilir, oksijen sensörü arıza lambasını yakabilir) sebep olabilir. Ya da fakir karışımla çalışmasına (yine motor arıza lambası yanabilir) sebep olabilir. Aşırı zengin karışım egzozda çiğ benzin kokusuna sebep olabilir.

Hava Akış Sensörünün bağlantı şemasını aşağıdaki resimden takip edebilir, isterseniz manuel ölçümler yapabilirsiniz. Ayrıca en doğru ölçümü Diagnostik test cihazları ile de yaparak arızayı kontrol edebilirsiniz. Bunları yapmadan önce mutlaka sigortaları kontrol ediniz. Eğer sigortalar sağlam ise Bu sensör bloğunu aracınız dan sökerek balata spreyi ile temizleyebilirsiniz. Balata spreyini hava giriş kanallarından film direcin olduğu bölgeye sıkarak yapabilirsiniz.

Son olarak söketleri de kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.