Supap Sistemleri Çalışma Soruları

10.11.2021
1.628
A+
A-
Supap Sistemleri Çalışma Soruları

Supap Sistemleri Çalışma Soruları

Araç teknolojisi ders sunumlarını buradan (Bkz: Araç Teknolojisi Ders Sunumları) ve Araç Teknolojisi atölyesi dersine ait supap sistemleri çalışma sorularını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. 

Supap Sistemleri Online Teste Buradan Ulaşabilirsiniz.

1) Külbütör mekanizmasının görevi nedir? Açıklayınız.

Eksantrik milinden (Bkz: Eksantrik Mili Konum Sensörü) aldığı hareketle silindirlerde emme ve egzoz zamanlarının oluşması için supapların açılmasını diğer sıkıştırma ve iş zamanlarında kapalı kalmasını sağlamaktır.

2) Külbütör mekanizmasının parçalarını motordaki yerini yazınız.

Külbütör mekanizması, külbütör mili, supap sayısı kadar külbütör manivelası ile manivelaların supaplarla karşılaşmasını sağlayan yay ve ara parçalardan oluşur. Külbütör mekanizması, silindir kapağı (Bkz: Silindir Kapağı ve Kontrolleri) üzerinde bulunur.

3) Motor yağı motora nereden doldurulur? Yazınız.

Motor yağı (Bkz: Motor Yağlama Sistemi) supap muhafaza kapağı üzerindeki yağ dolum kapağından yapılır.

4) Külbütör milini kısaca tanımlayınız.

Külbütör mili; çelik alaşımlarından yapılmış, içi boşaltılmış ve iki başına özel tapalar takılmış düz bir mildir. Mil yüzeyinden mil merkezine doğru belli bir kalınlıktaki yüzey özel ısıl işlemle sertleştirilmiştir.

5) Külbütör manivelasının yapım malzemesi nedir? Yazınız.

Külbütör manivelaları (piyanolar), dökme demir alaşımlarından veya sac malzemelere presle şekil verilerek yapılır.

6) Motorlarda külbütör mekanizması hangi hallerde bulunmaz? Yazınız.

Motorun supap düzeneğinde eksantrik (kam) mili kamları doğrudan supap başına temas ediyorsa külbütör mekanizması bulunmaz.

7) Külbütör mekanizmasında bulunan iticileri tanımlayarak çeşitlerini yazınız.

Kam milindeki kam hareketini külbütör manivelasına veya supap başına ileten parçalardır. Mekanik ve hidrolik olarak iki çeşidi bulunur. (Bkz: Supap Sistemi ve Çalışması)

8) Eksantrik mili silindir kapağının üstünde yataklandırılmış ve külbütör mekanizması kullanılmamışsa kamların hareketi supap başına nasıl iletilir? Yazınız.

Eksantrik mili silindir kapağının üzerinde yataklandırılmış motorda külbütör mekanizması kullanılmamışsa kamların hareketi doğrudan hidrolik iticiyle supap başına iletilir.

9) Külbütör mekanizmasını söküp takarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Yazınız.

1.Külbütör mekanizması söküldüğünde manivela sıralarının karıştırılmaması ve takılırken de aynı sıra ile takılması gerekir.
2.Söküldükten sonra temizliği yapılmalı yağ dolaşım kanalları da basınçlı hava ile temizlenmelidir.
3.Külbütör mili ve manivela yatak iç çapları ölçülerek standart çaplar ile karşılaştırılmalı milin ve yatağın aşıntısı bulunmalıdır.
4.Standart çaplara araç kataloğundan bakılmalıdır.
5.Eğer standart çap bulunamaz ise milin aşınmayan bir bölgesi ölçülerek milin standart çapı kabul edilir.
6.Bulunan çap ölçüsüne göre yağ boşluğu ilave edilerek manivela iç çapı bulunur.
7.Külbütör milinde ve manivela yataklandırmasındaki bakır burçlarda standart değerin üzerinde aşınma tespit edilirse mil ve bakır burçlar yenisi ile değiştirilir.

10) Kam milinde bulunan kam ve muyluların görevleri nelerdir? Yazınız.

Muylular, kam milinin gövde içerisine veya silindir kapağı üzerine yataklandırılmasını sağlar. Kamlar, kam mili dönerken supap iticilerini aşağı doğru iterek supapları açarlar. Kam mili dönüşüne devam ederken supap yayları supapları kapatır.

Online Modül Sorularından Sınav Olmak İçin Tıklayınız.

 

Dökümanı İndir