Yaylar ve Amortisörler – VİDEO

05.12.2020
1.466
A+
A-
Yaylar ve Amortisörler – VİDEO

Yaylar ve Amortisörler

Her gün araba kullanan biri için, süspansiyon sisteminin sağlıklı olması çok ama çok önemlidir. Süspansiyon sistemi bozuk bir yol da sürüş esnasında aracınız da çok fazlaca meydana gelen sarsıntıları önleyerek sürüş konforunuzu arttırır. Bir sürücü için aracın en önemli sistemlerinden birisi olsa da bazen bu sistemde olabilecek arızalara hemen müdahale ettirmeyiz. Bu yukarıda izleyeceğiniz video da süspansiyon sisteminin bir parçası olan yayları ve amortisörleri izleyeceksiniz. Otomobilinizin süspansiyonunun nasıl çalıştığı, bunun yanında süspansiyon sisteminin elemanlarından yayların görevi ve çalışmasını ve amortisörlerin çalışma prensiplerini izleyeceksiniz. 

Süspansiyon sistemini basitçe ifade edersek, sürücü ve yolcu kabininin hareketsiz kalmasını sağlamak için aracın yoldan gelen darbe ve titreşimlerini sönümler. 

Amortisör Nedir? Nasıl Çalışır.

Süspansiyon Sisteminin Görevleri

Bir araçta süspansiyon sisteminin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Aracın çekiş sistemine göre tahrik kuvvetini aktarırken, tekerleklerde meydana gelen frenleme kuvvetini aracın gövdesine iletmek.

Aracın sürüş konforunu iyileştirmek için  yol yüzeyinin yapısından kaynaklanan titreşimleri, salınımları ve ani şokları sönümleyerek yumuşatmak.

Direksiyon hâkimiyeti ve yönlenme dengesini geliştirmek için sürekli olarak tekerleklerin yol yüzeyindeki bozuklukları izlemesini sağlayarak sürüş esnasında aracı dengelemek.

Akslar üzerinde gövdeye destek olarak gövde ile tekerlekler arasında uygun geometrik ilişkiyi korur.

Aşağıdaki youtube kanalımıza üye olmak için tıklayınız.