Elektrikli Ayna Arızaları Nelerdir?

08.01.2020
20.498
A+
A-
Elektrikli Ayna Arızaları Nelerdir?

Ülkemiz de özellikle son 20 yılda kazalara karşı alınan tedbirler arttırılmış, bunun yanın da yasal düzenlemeler ile sürücülere önemli sorumluluklar verilmiştir. Trafikte oluşan araç yoğunluğu yüzünden araç kullanmak zorlaşmış, trafikte çilemiz artmıştır. Artan cezalar ve bu olumsuzluklar sürücü kurslarında da belli sınav ve uygulama değişikliklerini beraberinde getirmiştir.

Günümüz de araç sürücülerine hemen hemen ilk öğretilen bilgi çevre kontrolüdür. Çevre kontrolünün de en önemli unsuru yan aynalardır. Sürücü ilk direksiyona oturduğunda yapması gereken koltuk ayarını doğru oturuş pozisyonuna çekmeli, ardından yan aynalarını doğru bakış açısı oluşturacak şekilde ayarlamalı ayarlamalıdır. Bu ayarlama açı olarak 90 derece ye tekabül eder. Bu 90 derecelik açı kör nokta olayını ortadan kaldırmaya maksimum fayda sağlar.

Ayna kontrol düğmesi sürücü tarafı kapısında veya ön panelin sol tarafında bulunur. Bir dizi seçici ve ayar anahtarından oluşur. Seçici anahtar sürücünün ayarlanması gereken sürücü veya yolcu yan aynasını seçmesine izin verir. Bir seçenek seçtikten sonra, sürücü, mükemmel hizalama için aynayı yukarı, aşağı veya yan yana ayarlamak için bir düğme veya yön anahtarı kullanır.

Ayna kontrol anahtarları, ayna motorlarının her birine hareket etmelerini sağlayan elektrik enerjisini aktarır. Normal şartlar altında, sürücü aynalardan birini seçip ayna anahtarını yukarı ittiğinde, anahtarın içindeki bir dizi elektrik kontağı o aynayı yukarı hareket ettirmek için gücü yukarı ve aşağı ayna motoruna bağlar. Aşağı konumda, ayna anahtarı motora giden elektrik polaritesini tersine çevirir ve ayna aşağı iner. Sürücü aynayı sola veya sağa hareket ettirmeyi seçtiğinde de aynı işlem yön olarak gerçekleşir.

Anahtar arızalandığında veya arıza belirtileri gösterdiğinde, sürücüyü ayna kontrol anahtarının sabitlenmesi veya sertifikalı bir teknisyen tarafından değiştirilmesi gerektiğine dair uyaran birkaç uyarı işareti veya belirtisi görüntüler. Aşağıda, aracın içinde arızalı bir ayna kontrol anahtarının bulunduğuna dair birkaç uyarı belirtisi bulunmaktadır.

Şimdi bu arıza belirtileri nedir, madde medde bakalım.

1. Aynalar yukarı ve aşağı ayarlanır ancak soldan sağa ayarlanmıyorsa:
Bazı durumlarda aynalar yukarıdan aşağıya doğru ayarlanacaktır, ancak sürücü bunları yanlara doğru ayarlamaya çalıştığında ayna hareket etmez. Bu genellikle anahtarın içindeki bir elektrik arızasından veya anahtar ile aynayı çalıştıran motora bir sinyal gönderen elektrik rölesi arasındaki bir sorundan kaynaklanır. Bu belirtiyi fark ederseniz, anahtarı hasar açısından inceleyebilecek yetkili servis elemanına başvurmak iyi bir fikirdir. Çoğu durumda, yetkili servis bu arızaya neden olan anahtarı değiştirir.

2. Aynalar yanlara ayarlanır ancak yukarı ve aşağı ayarlanmıyorsa:
Elektrikli aynanın tutarsız çalışmasının farklı arızaları gösterebilir. Ayna anahtarının içinde, korozyonun oluşabileceği ve anahtarın içinde hatalı bir takım parçaların bulunabileceği bilinmelidir. Çoğu durumda, bu belirtiler anahtarın dışındaki kablo veya bağlantı sorunlarının sonucu da olabilir bunları aşağıda belirtelim.

  • Elektrikli ayna iç mekanizmaları bozulmuş olabilir.

Elektrikli ayna, doğru ayara hareket edebilmesi için bir dizi pime, plastik ayna camı tutucusuna ve küçük bir motora dayanır. Bunlar kırıldığında, aynanız düzgün hareket etmeyecektir.

  • Ayna anahtarının değiştirilmesi gerekiyor

Aracınızın içindeki elektrikli ayna düğmesinin arkasında kirletici maddeler olabilir veya düğmenin kendisi arızalı olabilir.

  • Elektrikli aynada buz var

Soğuk buzlu iklimlerde yaşayanlar için buz, aynalarınızın hareket etmesini de engelleyebilir.

  • Yanmış sigorta

Yakın zamanda arabanıza yeni bir radyo veya pil gibi yeni elektronik parçalar takılmışsa, bir sigortanın atmış olması mümkündür.

3. Aynalar hiç ayarlanmıyorsa:
İster inanın ister inanmayın, çoğu zaman bu arıza sizden kaynaklanır. Ayna kontrol anahtarının, sürücü kolunun kazayla çarpması durumunda anahtarı devre dışı bırakan nötr bir ayarı vardır. Birçok araç sahibi, bu konumda ayarlanıp ayarlanmadığını görmek için anahtarı kontrol etmeyi unutur. Ayna kontrol anahtarı nötr veya kilitleme konumunda değilse ve aynalarınız hiç ayarlanmazsa, anahtarın içinde açık bir devre olabilir. Bu, anahtardan ayna motorlarına hiçbir güç akmayacağı anlamına gelir. Bu durumda anahtarı değiştirmelisiniz.