Entegral, Statik, Sıralı Ateşleme Sistemi

16.05.2020
2.044
A+
A-
Entegral, Statik, Sıralı Ateşleme Sistemi

Bu sistemde bir mikro işlemci beyin çalışmayı düzenlemek için programlanmıştır.

Entegral Ateşleme

Volan üzerine, beyne sinyal gönderecek özel bir dişli ve manyetik kaptör yerleştirilmiştir. Sinyal dişlisi üzerinde 44 dişli bulunur. Fakat 180° bir dişli birleştirilip bir dişli boşaltılmıştır.  (44-4=10)

Entegre ateşleme devresi
Manyetik tutucuya akım verilerek manyetik alan oluşturulur. Dişli karşısına geldiğinde manyetik tutucu gerilimi üretip, beyne iletir. Dişli boşluğu geldiğinde ise gerilim üretilemez. Bu şekilde beyin dişlileri sayabilir. Farklı dişli geldiğinde sinyal farklılaşır. Bu birinci silindirin Ü.Ö.N (üst ölü noktaya)’ya gelmesine 90° kaldığı anlamındadır. Sinyal geliş hızından motor devrini, vakum kapsülünden vakum miktarından motor şarj durumunu ve bunlara göre avans  değerini hesaplar. O noktada ateşleyecek şekilde yüksek gerilimi, hazırlar ve distribütöre gönderir.

Statik Ateşleme

Jumo Statik (Eş Zamanlı):Bu sistemde distribütör devreden çıkarılmıştı.Dağıtım dört çıkışlı 2 bobin tarafından direk bujilere yüksek gerilim verilerek yapılır.Manyetik tutucu beyne farklı sinyal gönderdiğinde 1.silindirin pistonunun üst ölü noktaya gelmesine 90° kaldığı ve diğer sistemdeki gibi avans hesabının yapılması gerçekleşir.Fakat bobinin 2 çıkışından hem birinci silindir hemde dördüncü silindire aynı anda yüksek gerilim gönderilir.Her 2 silindirde kıvılcım oluşur. Sıkıştırmadaki silindirde ateşleme sağlanırken egzostaki silindirde çakan kıvılcım bir işe yaramaz.Ve Buna Kayıp Kıvılcım Adı verilir.

Sıralı Ateşleme

Bu sistemde farklı olarak her silindir için endüksiyon bobini vardır. İlk çalışmada 1. ve 4. silindir bobinleri aynı anda bujilerine yüksek gerilim gönderir. Motor üzerindeki vuruntu kaptörü hangi silindirde  ateşleme olduğunu tespit eder ayrıca hangisi silindirde ivmelenme (ateşleme) olduğunu tespit eder ve bu durumu beyne bildirir. Beyin ateşleme sırasına göre bundan sonraki ateşlemeleri sadece o silindirin bobinine ateşleme sırasına  göre kumanda ederek sağlar. Bu şekilde kayıp kıvılcım ortadan kaldırılır.

Kalem Tipi Ateşeleme: Bu sistemde her bobin kendi bujisine takılmıştır. Çalışması sıralı sisteminin aynısıdır. Sadece buji kablosu kullanmaya gerek kalmamıştır.