İş Makinesi Bakımları 1

İş Makinesi Bakımları 1

İş makinesini çalıştırmadan önce motor aksamı ile hidrolik aksamını ısıtmamız lazım. Hidrolik ve motor yağı tam istenilen sıcaklıkta olmadığı zaman tam bir randıman alamayız. Bu işlemi gerçekleştirmek için önce iş makinesinin çalıştırılması lazım.

1-İş Makinesi Ön Isıtma İşlemi

Yapılan işlem sırasına bakacak olursak ilk önce kontağı çevirip göstergelerden şarj ve yağ lambalarını incelememiz gerekiyor. Sonraki işlem sırasında motor ısıtıcısını devreye sokuyoruz. Isıtıcı devresini tamamladıktan sonra ikaz sesini duyacağız. Ardından makineyi çalıştırabilirsiniz. Motorun devrini arttırdıktan sonra yapılacak işlerimize geçebiliriz. Artık sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

2-İş makinesinde Negatif Basınç Testi

İş makinesinde negatif basınçları ölçmek için 60 bar’lık manometre basınç saatimizi kullanacağız. Ayrıca 19 açık ağız anahtar ve manometre prizi gerekmektedir. Ölçüm için hidrolik yağ pompasının altındaki rakorları gevşetip çıkartıyoruz. Bu yere manometre ye bağladığımız manometre prizini birlikte pompadan söktüğümüz alana bağlıyoruz. Manometre ye baktığınız da basınç Sıfır (0) görünecek.

Negetif kontrol basınçları 3 durumda almak mümkündür.

1-Rölantide çalışırken

2-H modundaki basıncını

3-H modundaki redif basıncını görmek mümkündür.

Motor çalıştırılır. Motor basıncı rölantide kontrol edilir. H moduna aldığımızda basınç daha da düşecektir. Redif yapıldığında manometre basıncı daha da düştüğünü göreceksiniz.

3-Ana Emniyet Valfi Testi

Ana emniyet valfi testi için makineyi çalıştırıyoruz. Makineyi H moduna alıyoruz. Önce ana emniyet valfinin basınçlarını görmemiz gerekiyor. Bunun için makinenin üstüne çıkmamız gerekiyor. Emniyet testini yapabilmemiz için ana kumanda valfinin üzerindeki üst sacı almamız gerekiyor. Sacı sökeriz. Ana kumanda valfini bulduktan sonra ana emniyet valfini buluyoruz.

Ana emniyet valfi üzerinde gördüğünüz bağlantı elemanı vardır. Bu eleman Power Bus olarak biliriz. Basınç üzerinde ekstra bir güç katar. Bu testi makine H modunda çalışırken yapılır. Önce ana emniyet valfinin Power Bus hattı kontrol edilir.

Power Bus pilot basınç hattı gevşetildikten sonraki aşamalarında görüleceği aşağıdaki yer alan video da işlem sırasını takip ederek sizde bu konular ile ilgili basınç kontrolleri yaparak iş makinenizde ki bu üç sistem kontrollerini yapmış olacaksınız.

İyi seyirler.

https://www.youtube.com/watch?v=rIFWf7LIufE